Sok tévhit kering az interneten, itt megtalálhatja, hogyan is van ez a valóságban!


Miért érdemes 0%-os hitelre napelemes rendszert telepíteni?

A válasz nagyon egyszerű! Önnek ugyannyit kell fizetni havonta mint előtte, villanyszámlája eltűnik és helyette a hitel törlesztőrészletét fizeti egy átlagos családi ház esetén 8-10év (a rendszer fajlagos költségétől függően). Utána pedig megszűnik ez a havi költség!
Tekintse meg ezt a kis rövid számolást mely szemlélteti az előbbieket:
Tegyük fel hogy Ön jelenleg 15.000Ft-ot fizet havonta a villamos energiáért.
Ekkora havi fogyasztásra egy 4kW-os napelemes rendszer elegendő, hogy teljesen kiváltsák vele a fogyasztásukat.
Melynek összköltsége, engedélyekkel, tervekkel, kivitelezéssel, helyszíntől függően nagyjából bruttó 2.000.000Ft
Összegezve: 10évig nem változik a költsége azután pedig eltűnik, és mindemelett csökkenti az ökológia lábnyomát is, "zöldebb" lesz!
Viszont a megtérülési idő csökkenthető, ha picit nagyobb teljesítményű rendszert telepíttet mely több energiát termel, amely többlet villamos energiát használhatjuk fűtési rendszerünk rásegítésére! Így jelentősen csökkenhet a megtérülési, idő illetve ezzel együtt havi költségek is!

Mi a különbség a napelem és a napkollektor között?

Ez az egyik legelső és egyben legfontosabb kérdés is. Nagyon egyszerű a válasz, a napelem villamos energiát állít elő, a napkollektor pedig meleg vizet.

Mennyibe kerül egy napelemes rendszer és mennyi idő alatt térül meg?

Első meghatározó dolog természetesen a rendszer mérete, teljesítménye. Az 1kWp-re vetített fajlagos költség a rendszer nagyságával csökken. A napelemek ára folyamatosan csökken, de nem számottevően, egyelőre! Viszont a teljesítményük ugyanakkora felülettel az elmúlt 5-6 évhez képest már megduplázódott. Ez a teljesítmény, pontosabban hatásfok növekedés a jobb minőségű szilíciumkristálynak illetve annak különböző ötvözeteinek és sok más egyéb apróság melyek nagymértékben befolyásolják a hatásfokot, köszönhető. De való igaz, hogy egyelőre valóban nem egy kis beruházásról lehet beszélni napelemes rendszer tekintetében, viszont mindenféleképpen egy olyan hosszabbtávú befektetés mely 6-8 év alatt megtérül egy átlagos családi ház esetében, ha okosan használja fel a megtermelt villamos energiát. Pl.: fűtés ami a legjobb felhasználási módja.

A megtermelt áramot, melyet nem használunk el, hogyan tudjuk eltárolni?

A jó hír, hogy nem kell sehol sem eltárolnunk, a többlet energiát egyszerűen betápláljuk az áramszolgáltató hálózatába. A legjobban megtervezett napelemes rendszer is fog többlet energiát termelni, hiszen éves fogyasztásra vannak méretezve. Mivel nyáron sokkal több villamos energiát állít elő a rendszer ezért azt betápláljuk, majd télen, éjszaka, borús időben amikor kevesebbet akkor azt visszaadja a szolgáltató. Ennek technikai megoldása egy oda-vissza mérő fogyasztásmerő óra, melyet általában éves elszámolásban használhatunk. Egy jól megtervezett rendszer esetén, csak minimális a túl- illetve adott esetben az alultermelés. Ha túltermeltünk azt a szolgáltató kifizeti nekünk kivéve, ha pályázati úton állami támogatással épült a napelemes rendszer.
Ha szigetüzemű rendszerről beszélünk, arról itt olvashat.

Hogyan tudjuk felrögzíteni a tetőre?

A napelemek felszerelése csupán néhány cserép elmozdításával, majd visszahelyezésével jár, ezért nincs szükség a tető átalakítására. Speciálisan minden tetőfedésre kifejlesztett tartószerkezetek segítségével.

A napelem csak déli tájolású ház esetében használható?

Nagyon kevés esetben fordul elő kizárólag déli tájolású ház. A déli tájolástól való 10-15° eltérés csekély mértékben befolyásolja a termelés mértékét éves szinten.

A napelem csak a tetőre szerelhető?

Napelemet talajra is lehetséges telepíteni. Ezek előnye, hogy a pontos tájolás és dőlésszög beállításával maximalizálható az energiatermelés.

A napelem telepítéséhez meg kell erősíteni a tetőt?

Nem! Egy napelem modul tömege kb. 17-18kg, a felülete megközelítőleg 1,7 m2. Mindez nagy felületen oszlik el az alumínium tartósíneknek köszönhetően, amik szintén nagyon könnyűek. Egy átlagos családi ház esetében 3 átlagos férfi tömege nagyobb, mint az egész rendszeré.

A napelem működik 30 évig?

Bár Magyarországon még nincs ilyen hosszú élettartamú rendszer, a világ más pontjain több 25-30 éve működő napelem létezik. Bizonyos gyártók 30 év teljes körű termékgaranciát biztosítanak napelemeikre, ami sokat elárul. Röviden a válasz, igen!

A háztartási méretű napelemek építési engedély kötelesek?

A napelemes rendszerek engedélyezési kötelezettségeit a Villamos Energia Törvény (VET) szabályozza. Ez kimondja, hogy az 50kW-ot meg nem haladó, háztartási méretű kiserőművek létesítéséhez nem kell építési engedély. Egy átlagos családi ház villamos energia fogyasztása 2,5 – 5 kW-os napelemes rendszert igényel

Kötelező a villámhárító építése?

A napelemes rendszer nem növeli a villámcsapás kockázatát. Ezért 10kWp teljesítmény alatt nem kötelező a villámhárító beépítése a családi házakra sem.

A napelemekben kárt okoz a jégeső?

A napelemek felületén biztonsági üveg van, ami 5400 Pa felületi nyomást bír ki. Ezek lényegében ellenállóbbak, mint például egy tetőablak.

Lehetséges-e tetőfedésként, héjazatként használni a napelemet?

A fentebb említett okok miatt nagyon is lehetséges! Ma már léteznek olyan tartószerkezetek és rögzítési módok, amivel felszerelhetjük, úgy hogy garantáltan nem ázik be. Így egy újonnan épülő vagy tető csere előtt álló háznál érdemes számolgatni kicsit, hiszen a így a cserép, zsindely stb. árát megspórolhatjuk és rögtön napelemet vehetünk belőle. Egyedi és szép megoldás mellette költséghatékony is.

Amennyiben további kérdése van vagy kíváncsi valamire bátran írjon nekünk!
info@drsolar.hu